Speakingهمه

زبان انگلیسی را با فیلم و سریال یاد بگیریم!

در این مقاله تلاش داریم تا با روش جذاب یادگیری زبان انگلیسی به وسیله فیلم و سریال آشنا شویم

مقدمه

یکی از بزرگ ترین دغدغه های تمام زبان آموزانی که مشغول به یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم هستند این است که چطور این زبان را به صورت سریع یاد بگیرند و بعد از آن بتوانند مانند یک نیتیو آمریکایی به زبان انگلیسی صحبت کنند. خب بدون شک پاسخ دادن به این سوال کار آسانی نیست و راه حل های بسیاری توسط متخصصین آموزش زبان انگلیسی ارائه شه است. اما آنچه تمام کارشناسان به آن اشاره کرده اند یادگیری زبان به روشی بسیار جذاب به نام یادگیری با فیلم و سریال می باشد.

در ادامه تلاش خواهیم کرد تا با یادگیری زبان به وسیله فیلم و سریال بیشتر آشنا شویم و روش های مختلف آن را برای شما زبان آموزان عزیز شرح دهیم و چند سریال خوب را نیز در این زمنیه معرفی کنیم.

چرا باید با فیلم و سریال یاد بگیریم؟

اینجا سه دلیل بر تأثیر این گفته وجود دارد و به نظر من آن‌ها مفید هستند و علت اینکه بنده این پیشنهاد را به شما می‌دهم که برای یادگیری زبان بهتر است این کار را انجام دهید، به خاطر دلایل زیر است:

 با دیدن فیلم زبان انگلیسی واقعی را یاد می‌گیرید

زبان انگلیسی که شما از طریق کتاب‌های زبان یا متون درسی یا در کلاسهای آموزش زبان یاد می‌گیرید آن زبانی نیست که شما از گفته‌های مردم می‌شنوید. زبان انگلیسی که در فیلم‌ها مورد استفاده واقع می‌شود کاملاً طبیعی و بسیار نزدیک به آنچه که شما هنگام صحبت با یک کسی که زبان انگلیسی زبان اول و زبان مادری‌اش می‌باشد، می‌شنوید که این موضوع باعث تقویت زبان انگلیسی گفتاری شما می‌شود.

کلمات انگلیسی را در محتوای متن و جملات یاد می‌گیرید نه به‌تنهایی

این مورد یکی از دلایلی است که من تماشای فیلم‌ها را دوست دارم. بیایید بگوییم که شما علاقه‌مند به تماشای فیلم‌های جنایی هستید(آن‌ها واقعاً عالی هستند). شما بعد از تماشای ۱۰ یا بیست عدد فیلم جنایی شروع به یادگیری واژگان مرتبط با محتوا و موضوع فیلم‌ها که همان جرم و جنایت است، می‌کنید.

مثلاً بیایید بگوییم که شما کلمه جدید detective“:کارآگاه ” را یاد گرفته‌اید به‌وسیله دیکشنری شما می‌دانید که چه معنی دارد” شخصی که جرم‌ها را بررسی می‌کند” اما تا زمانی که این کلمه نمی‌تواند برای شما این ایده را به وجود بیاورد که کجا و چگونه و چه موقع استفاده می‌شود به‌راحتی این کلمه را فراموش خواهید کرد.

نحوه تلفظ کلمات را در فیلم‌ها خواهید شنید

در زبان انگلیسی، معمولاً ۳۰ درصد مردم آنچه که ما انتظار داریم کلمه صحیح تلفظ شود را مطابق میل ما تلفظ می‌کنند.پس تکلیف ۷۰ درصد باقی مانده چیست؟

معلوم است که ۷۰ درصد بقیه مردم کلمات را در کیفیت جمله بیان می‌کنند مثلاً وقتی جمله را با لبخند یا اخم و تن صدا یا آهنگ جمله مثل وقتی که عصبانی هستند یا ناراحت هستند، بیان می‌کنند. همان‌طور که شما می‌توانید حدس بزنید این مسئله برای بیشتر مردم انگلیسی زبان مهم‌تر است.

راهکارهای یادگیری زبان از طریق فیلم و سریال زبان انگلیسی

۱یک فیلم سینمایی جالب را انتخاب کنید. که این موضوع به نظر واضح است که درصورتی‌که اگر شما یک فیلم سینمایی خسته کننده را انتخاب کنید باعث خستگی شما و دل‌زدگی شما می‌شود و اگر شما خسته شوید واقعاً سخت است که به فیلم توجه کنید و بیشتر از یک ساعت و نیم برای تماشای آن وقت بگذارید.

۲یک فیلم سینمایی را که با سطح زبان انگلیسی شما در ارتباط است انتخاب کنید. مثلاً پیشنهاد من برای افرادی که در مرحله آغازین یادگیری زبان هستند این هست که از فیلم‌های انیمیشنی و کارتونی استفاده کنند و زبان را یاد بگیرند. دلیل اصلی آن هم در استفاده زبان به‌صورت خیلی خوب و صمیمی می‌باشد و راحت می‌شود آن را فهمید.

۳دیکشنری خود را همراه داشته باشید. نکته مهم این است که فیلمی را که دارای زیر نویس انگلیسی است انتخاب کنید و کلماتی را که به آن علاقمندهستید را خواهید شنید و آن را در دیکشنری بررسی کنید چون اگر این کار را نکنید در طول فیلم فهمیدن معنای آن برای شما دردسر ساز خواهد بود و با این کار این کلمه تا مدت‌ها در ذهن شما باقی خواهد ماند.

۴جملات کوتاه را تکرار کنید. گاهی اوقات ممکن است که شما چیزهای جالبی در فیلم ببینید مثلاً جملات کوتاه یا بسیار عامیانه مثل جهنم واقعی یا بدون شک یا باتو شرط می‌بندم. که این جملات به‌وفور در زبان انگلیسی استفاده می‌شوند. در صورتی که شما مایل به تلفظ آن‌ها هستید باید آن‌ها را تکرار کنید وقتی که آن‌ها را با صدای بلند تکرار کردید ماندگاری آن‌ها در ذهن شما تا مدت‌ها باقی خواهد ماند.

۵فیلم بدون زیر نویس. می‌دانم که تماشای فیلم خارجی بدون زیرنویس واقعاً سخت است. بنابراین پیشنهاد من در اینجا این هست که وقتی که شما برای اولین بار فیلمی را می‌خواهید تماشا کنید زیرنویس آن راهم همگام با فیلم مشاهده کنید اما برای بار دوم که شما فرصت تماشای مجدد آن را به دست آوردید سعی کنید که زیرنویس آن را خاموش کنید.

۶استفاده از برنامه  VLC player . این برنامه به شما این اجازه را می‌دهد که فیلم را با نصف سرعت یا یک چهارم سرعت به عقب بزنید و تماشا کنید بنابراین اگر بخش‌هایی از فیلم را متوجه نشدید می‌توانید آن را با سرعت کمتری به عقب برگردانید و مجدد تلاش کنید که این کار برای تمرین مهارت شنیداری شما بسیار مفید است.

۷-اگر کلمه ایی را حین تماشای فیلم متوجه نشدید نگران نباشید. فقط اجازه دهید فیلم پیش برود و در پایان همه این‌ها به یاد دارید که در ابتدا چه گفتیم؟ تماشای فیلم‌های سینمایی باید سرگرم کننده باشند….. بنابراین اگر شما کلمه ایی یا جمل‌هایی یا حتی جملات زیادی را نفهمیدید نگران نباشید فقط زیر نویس را دنبال کنید و شیوه ادای جمله و کلمه را یاد بگیرید.

دیگر نکات مهم:

  • فیلم موردعلاقه خود را انتخاب کنید. این مورد بسیار مهم است. اگر فیلمی که نگاه می‌کنید حوصله‌تان را سر ببرد، دیگر تمایلی به توجه کردن به فیلم نخواهید داشت و نمی‌توانید ۲ ساعت را برای دیدن این فیلم صرف کنید و به یادگیری زبان انگلیسی با فیلم بپردازید.
  • برای یادگرفتن زبان انگلیسی باید فیلم‌های قدیمی مانند آواز زیر باران Singing in the rain و مری پاپینز Mary poppins را می‌دیدیم. واقعاً از این فیلم‌ها بدمان نمی‌آمد اما هنگام دیدن این فیلم‌ها حوصله‌مان سر می‌رفت. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که فیلمی را انتخاب کنید که به دیدن آن علاقه دارید. برای انتخاب فیلم می‌توانید به سایت Rotten Tomatos بروید و نظرات منتقدین این سایت را در مورد صدها فیلم بخوانید و فیلم مناسب را انتخاب کنید و بعد یادگیری زبان انگلیسی با فیلم را آغاز کنید.
  • در مقابل اگر با فیلم رومئو و ژولیت شروع کنید، تقریباً هیچی از دیالوگ‌ها نخواهید فهمید زیرا در این فیلم، از زبان انگلیسی قدیمی استفاده می‌شود. درواقع حتی کسانی که برای مدتی روی زبان خود کار می‌‌کردند هم قسمت‌هایی از دیالوگ‌های این فیلم را نمی‌فهمند.
  • عبارت‌های کوتاه را تکرار کنید! بعضی وقت‌ها ممکن است عبارتی را در فیلم بشنوید که دوست داشته باشید آن را یاد بگیرید. عبارات عامیانه‌ای مانند hell yeah!، Sure thing؛ و You betcha! در زبان انگلیسی زیاد استفاده می‌شوند و اگر این عبارات را بلد باشید، مسلط‌تر به نظر می‌آیید. بلند گفتن این عبارات، به حفظ کردن آن کمک می‌کند و یکی از روش‌های آسان برای یادگیری کلمات و عبارات جدیدی است که به یادگیری زبان انگلیسی با فیلم کمک می‌کند.
  • فیلم را با زیرنویس و بدون آن نگاه کنید. سخت است برای اولین بار فیلمی را بدون زیرنویس ببینید. پیشنهاد ما این است که برای بار اول فیلم را با زیرنویس ببینید و اگر تصمیم گرفتید آن را برای بار دوم ببینید، زیرنویس را بردارید.

معرفی چند فیلم و سریال خوب برای یادگیری زبان انگلیسی

Star wars (جنگ ستارگان)

جنگ ستارگان یکی از موفق ترین، مشهور ترین و پرطرفدارترین مجموعه فیلم های سینمایی است که محبوبیت خود را تا امروز حفظ نموده است. از دیگر ویژگی های مجموعه فیلم های استاروار می توان به لفظ انگلیسی صریح و قابل فهم آن اشاره نمود و این که تفکیک واژگان و لغات در مکالمه میان شخصیت های این فیلم، بسیار مشهور است و می تواند به شما در یادگیری عمیق و صحیح زبان انگلیسی از طریق فیلم کمک نماید.

سریال فرندز (friends)

سریال فرندز (friends)
سریال فرندز (friends)

تمام آنچه از سینما انتظار دارید، در سریال فرندز خلاصه شده است و شما می توانید با تماشای آن، احساسی آمیخته از لذت، جذابیت و خنده و کشش یادگیری زبان را تجربه نموده و بر اندوخته های خود از زبان انگلیسی بیفزایید. این سریال، از جمله محبوب ترین و پر بازدیدترین سریال های سینما محسوب می شود که جوایز بسیار زیادی نیز به خود اختصاص داده است.

در جستجوی نمو (finding nemo)

در جستجوی نمو (finding nemo)
در جستجوی نمو (finding nemo)

تماشای انیمیشن، ابدا مختص کودکان نیست و بزرگسالان نیز می توانند از انیمه ها و انیمیشن های جذاب آمریکایی، ژاپنی و… بهره مند گردند. فیلم هایی که بر پایه پویانمایی ساخته می شوند، در بطن خود از صدای توانمند و جذاب دوبلورهای حرفه ای استفاده کرده و از این نظر، بسیار قدرتمند می باشند. ب

سخنرانی پادشاه (the king’s speech)

سخنرانی پادشاه (the king’s speech)
سخنرانی پادشاه (the king’s speech)

اگر طرفدار فیلم های درام تاریخی هستید و ژانر داستانی را می پسندید، شما را به تماشای فیلم سخنرانی پادشاه محصول ۲۰۱۰ معرفی می کنیم. این فیلم مشهور و تماشایی، داستان زندگی جرج ششم، پدر ملکه الیزابت دوم و ماجرای لکنت زبان این پادشاه مشهور بریتانیا را روایت می کند.

هری پاتر (harry potter)

هری پاتر (harry potter)
هری پاتر (harry potter)

اصلا مگر می شود از سینما صحبت کرد و در دنیای فانتزی آن، نامی از مجموعه فیلم های سینمایی هری پاتر به میان نیاورد. دنیای فانتزی و علمی تخیلی هری پاتر، فضایی قرون وسطایی و خیال انگیز را در ذهن مخاطب تداعی کرده و او را جلوی تلویزیون میخ کوب می نماید!

اگر بخواهیم کمی متفاوت به این داستان نگاه کنیم، متوجه می شویم که عمده مخاطبان این فیلم هنری و شگفت انگیز، نوجوانان و جوانان اند. دقیقا همان دسته افرادی که بیشترین علاقه را به زبان آموزی و یادگیری زبان خارجی نشان می دهند. پس چه بهتر که بتوان با مشاهده کالکشن فیلم های هری پاتر، الفاظ، اصطلاحات، لغات و حتی گرامر انگلیسی را یاد گرفت و با تمرین کافی، محتویات آموخته شده را به خاطر سپرد.

معرفی منابع مرتبط

علاوه بر مواردی که ذکر شد، سایت آیلتس مترز مجموعه ای را برای شما آماده کرده که به وسیله آن می توانید به وسیله سریال friends و دیگر سریال های جذاب زبان را لذت بخش تر از همیشه بیاموزید. روش تدریس این مجموعه بسیار حرفه ای می باشد به این صورت که ابتدا یک بخش از سریال یا موزیک مورد نظر به همراه زیرنویس پخش شده و سپس یک استاد نکات و اصطاحات آن بخش را با ذکر مثال توضیح می دهد. اگر در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید و یا برای آزمون های مختلف مانند آیلتس و تافل تلاش می کنید، استفاده از این مجموعه می تواند خیلی زودتر شما را به هدف خود نزدیک کند.

دانلود مجموعه ویدیویی Learn English With TV Series

دانلود بخش اول تا چهارم مجموعه ویدیویی Learn English With TV Series Complete Pack
دانلود بخش اول تا چهارم مجموعه ویدیویی Learn English With TV Series Complete Pack

مشاهده ویدویو

 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد امتیازات: 1

بهترین و پرفروش ترین کتاب های سایت آمازون
بهترین و پرفروش ترین کتاب های سایت آمازون

Written by Ahmad Jahangardi

He as a CEO and supervisor at IELTSMatters Official got his M.A degree in English Teaching. He is both an English teacher and IELTS instructor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا