allSpeaking
موضوعات داغ

بخش های مختلف اسپیکینگ آیلتس را بهتر بشناسیم!

در این مقاله میخواهیم به معرفی بخش های مختلف اسپیکینگ آیلتس بپردازیم تا شما زبان آموزان عزیز بتوانید با اعتماد بنفس بیشتری در این آزمون شرکت کنید. لطفا با ما همراه باشید.

مقدمه

آزمون اسپیکینگ آیلتس به عنوان یک بخش بسیار مهم و تاثیر گذار در این آزمون می تواند یک چالش بسیار مهم برای هر زبان آموزی باشد. در آزمون اسپیکینگ آیلتس، زبان آموزان با مصاحبه‌گری حرفه‌ای صحبت خواهند کرد تا مهارت اسپیکینگ آنها ارزیابی شود. این مصاحبه تا حد ممکن شبیه مکالمه های روزمره و به صورت تعاملی خواهد بود. لهجه های متفاوت استفاده میشوند و مصاحبه شما ضبط میگردد. محتوا و شکل مصاحبه آیلتس در آزمون جنرال و آکادمیک یکسان است.

خوشبختانه در این بخش از آزمون آیلتس این فرصت را پیدا میکنید که توانایی صحبت خود را به نمایش بگذارید. مدت زمان مصاحبه آیلتس بین 11-14 دقیقه است. تنها موضوعی که ممکن است کمی شما را به دردسر بیاندازد، اضطراب و فشاری است که گاهی اوقات برای داوطلبان بوجود می‌آید. ما در این مقاله تلاش میکنیم بخش های مختلف مصاحبه آیلتس را معرفی کنیم تا شما با آشنایی کامل برای آزمون آماده شوید.

 

قبل از هرچیز بهتر است تا با هدف برگزاری آزمون اسپیکینگ آیلتس بیشتر آشنا شویم

این بخش طراحی شده است تا مهارت های گوناگونی در داوطلبان سنجیده شود. ممتحن‌ها میخواهند ببینند شما چطور:

 1. نظر خود را درباره‌ی مسائل روزمره بیان میکنید و تجربیات خود را با هم‌صحبت خود به اشتراک میگذارید
 2. با استفاده از زبانی درست، درباره‌ی موضوعی داده شده برای مدتی صحبت میکنید
 3. ایده های خود را سازماندهی می‌کنید (انسجام محتوای صحبت شما چقدر است)
 4. موضوعات مختلف را چطور تجزیه و تحلیل میکنید

تلاش کنید هنگام مصاحبه آیلتس آرامش خود را حفظ کرده و روان صحبت کنید. طبیعی بودن مکالمه‌ی شما امتیاز بالایی دارد.

 

اجازه بدید با بخش اول آزمون اسپیکینگ بیشتر آشنا شویم:

در این بخش آزمون اسپیکینگ، مصاحبه‌گر ابتدا خودش را معرفی میکند و از شما میخواهد خودتان را معرفی کنید. سپس درباره‌ی موضوعات عمومی که با آن‌ها آشنایی کامل دارید چندین سوال میپرسد. مثل محل زندگی، خانواده، شغل یا علاقه‌مندی های شما. فرض کنیم مصاحبه‌گر موضوع برنامه های تلوزیونی را انتخاب کند. او از شما ممکن است درباره‌ی موضوع های زیر سوال بپرسد:

 • میزان علاقه‎‌ی شما به تماشای برنامه های تلوزیونی
 • تعداد دفعات و ساعاتی که مشغول آن هستید
 • ژانر محبوب شما در بین برنامه‌ها
 • برنامه‌ی محبوب شما و پربیننده ترین برنامه های کشور زندگی شما
 • میزان علاقه‌ی شما به برنامه های خارج از کشور و …

از دادن جواب های تک کلمه‌ای و گفتن بله یا خیر در این بخش بپرهیزید تا مصاحبه‌گر توانایی شما را در صحبت کردن ببیند. اگر مطالب زیادی به ذهن شما نمیرسد سعی کنید برای بسط دادن جمله های خود به عنوان مثال احساس‌تان را نسبت به آن موضوع بیان کنید. یا اگر سوالی درباره‌ی زمان حال از شما پرسیده شد، علاوه بر پاسخ دقیق، تجربیات گذشته و برنامه های آینده خود را بیان کنید. همچنین از نمونه های متنوع نیز میتوانید استفده کنید. در پایان لازم است اشاره کنیم، این بخش بین 4-5 دقیقه طول خواهد کشید.

 

بخش دوم آزمون اسپیکینگ آیلتس به چه شکل است؟

در بخش دوم آزمون اسپیکینگ آیلتس که شادی به توان آن را اصلی ترین بخش این آزمون دانست، به شما کارتی معروف به cue card داده میشود و شما باید درباره‌ی موضوعی که بر روی ان نوشته شده حدود 1-2 دقیقه صحبت کنید. خوشبختانه شما یک دقیقه فرصت دارید تا درباره‌ی موضوع فکر کرده و ایده های خود را منسجم کنید. مصاحبه‌گر صحبت شما را دیگر در این دقایق قطع نکرده و شما تنها کسی هستید که صحبت میکنید. بنابراین بکوشید تا وقفه های زیاد نداشته باشید. پس از پایان صحبت شما، مصاحبه‌گر چند سوال درباره‌ی همان موضوع از شما خواهد پرسید.

داوطلبان عموما این بخش را دشوار تر میدانند چرا که باید درباره‌ی موضوع های گوناگون صحبت کنند و ممکن است درباره‌شان اطلاعات کامل نداشته باشند. پیشنهاد میکنم در گسترش دادن مطالب خود موارد زیر را اجرا کنید:

 1. کاملا مطابق موضوع نوشته شده صحبت نکنید و ایده‌ها را با مسائل مربوط به موضوع گسترش دهید
 2. لازم نیست درباره‌ی همه‌ی موضوعات اشاره شده صحبت کنید
 3. از تجربیات شخصی استفاده کنید، حتی اگر در آن زمینه تجربه‌ای نداشتید، میتوانید در ذهن خود خاطراتی بسازید. (هدف آزمون ارزیابی توانایی صحبت شماست.)
 4. با مقدمه‌ های مختلف (مانند Now I want to talk about) صحبت خود را آغاز کنید.

این بخش بین 3-4 دقیقه طول خواهد کشید.

 

بخش سوم آزمون اسپیکینگ آیلتس:

در بخش سوم آزمون اسپیکینگ آیلتس، مصاحبه‌گر سوال های بیشتری مرتبط با موضوع بخش دوم از شما خواهد پرسید، بنابراین شما فرصت دارید درباره‌ی مسائل انتزاعی صحبت بیشتری داشته باشید. از شما انتظار نمیرود فورا به هر سوال پاسخ دهید اما وقت جداگانه ای نیز برای فکر کردن برای شما وجود ندارد. پس از چند لحظه تامل میتوانید برای زمان بیشتر از عبارت های مختلفی مانند

(That’s a difficult/interesting/… question, let me think

یا

It’s difficult to know/say, but I believe/think)

را به کار ببرید.

اگر سوال را متوجه نشدید، میتوانید از مصاحبه‌گر درخواست کنید تا دوباره پرسشش را مطرح کند و یا توضیح بیشتری دهد.

مانند دو بخش دیگر، تلاش کنید نظرات خود را گسترش داده و پاسخ کوتاه ندهید.

این بخش بین 4-5 دقیقه طول خواهد کشید.

معرفی منابع مرتبط

اما برای تقویت مهارت اسپیکینگ آیلتس  و دستیابی به نمره مناسب، منابع بسیار خوب و مناسبی در سایت بزرگ آیلتس مترز موجود می باشد، اما سایت بزرگ آیلتس مترز برای راحتی هرچه بیشتر شما زبان آموزان عزیز یک پکیج آموزشی مختص این مهارت را تدارک دیده است که در این بخش تقدیم شما زبان آموزان عزیز می گردد.

پکیج موفقیت در آزمون اسپیکینگ آیلتس مترز IELTSMatters Speaking Success Package

 

مشاهده ویدیو

Written by Ahmad Jahangardi

He as a CEO and supervisor at IELTSMatters Official got his M.A degree in English Teaching. He is both an English teacher and IELTS instructor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا