allSpeaking

چند نکته بسیار ضروری که باید قبل از شرکت در آزمون اسپیکینگ آیلتس 2021 بدانیم

در این مقاله قصد داریم تا مهم ترین راه کارها را برای موفقیت در آزمون اسپیکینگ آیلتس به شما زبان‌آموزان عزیز معرفی کنیم.

مقدمه

آزمون اسپیکینگ آیلتس به‌عنوان یک آزمون شفاهی و مصاحبه رودررو  بین ممتحن آیلتس و متقاضی آیلتس یا زبان‌آموز می‌باشد. این مصاحبه حدود 11 الی 14 دقیقه طول کشیده و صدای این مکالمه توسط یک Voice Recorder ضبط می‌گردد. این آزمون سه بخش داشته و توانایی برقراری ارتباط شفاهی متقاضیان را موردسنجش و ارزیابی قرار می‌دهد. در این بخش مفتخر هستیم تا نکات بسیار ضروری را برای موفقیت در این آزمون برای شما عزیزان شرح دهیم.

 

بیشتر از قبل به خود برسید!

شما در همان لحظات اول، تأثیر خاصی روی ذهن Examiner می‌گذارید. می‌خواهید این تأثیر مثبت باشد یا منفی؟ هرچقدر هم بگوییم اسپیکینگ آیلتس جهت‌دار نیست، افراد با یکدیگر به‌صورت ناخودآگاه ارتباط می‌گیرند. فضایی مثبت ایجاد نکنید. نه ژولی پولی و کثیف باشید، نه خیلی شیک و مجلسی با عطر غلیظ. مرتب، آراسته، و تأثیرگذار باشید. پس حتماً ظاهر خود را مناسب جلسه کنید.

 

بخش اول آزمون اسپیکینگ را دست‌کم نگیرید!

خیلی‌ها می‌گویند که بخش اول اسپیکینگ آیلتس، دست‌گرمی Warm Up است و خیلی اهمیت ندارد. کاملاً برعکس، در این بخش، ممتحن آیلتس نوک پرگار یک نمره‌ای خود را روی نمره‌ای فیکس کرده و تا انتهای مصاحبه، نمره شما حول آن بازه خواهد چرخید. پس اگر اگزمینر در ابتدا فکر کند شما در حد نمره 6 اسپیکینگ آیلتس هستید، احتمالاً نمره‌ای بین 5 تا 7 خواهید گرفت.

 

بخش دوم و سوم آزمون را جدی بگیرید!

بعد از بخش اول، بخش دوم یک توصیف و بخش سوم یک بحث است. این دو بخش فضایی در اختیار متقاضی می‌گذارد تا مهارت‌های آکادمیک خود را به نمایش بگذارد و نشان دهد زبانش، در فضای آکادمیک چقدر خوب است. پس: بخش دوم و سوم فضایی برای نشان دادن مهارت‌های آکادمیک شماست.

 

از اهمیت تأثیر تلفظ در این آزمون غافل نشوید!

می‌دانیم که معیار PR به ارزیابی تلفظ متقاضی می‌پردازد. تلفظ می‌شود نحوه ادای کلمات و جملات به یک سری استانداردها که با توجه به لهجه مشخص می‌شود. مثلاً تلفظِ کلمه Vase در لهجه آمریکایی و بریتانیایی متفاوت است. در اسپیکینگ آیلتس، هر دو تلفظ درست هستند و الزاماً لهجه تأثیرگذار نیست. اما اگر متقاضی لهجه خوبی داشته باشد، نمی‌توان منکر این شد که تأثیر بسزایی روی ممتحن می‌گذارد. درنتیجه، لهجه مستقیماً روی نمره شما تأثیرگذار نیست اما اگر می‌توانید با لهجه صحبت کنید.

 

فقط حرف زدن به شما کمک نخواهد کرد!

ظاهر قضیه حرف‌هایی است که می‌زنید، اما ارتباطات فراتر از آن است و قطعاً ابزارهای ارتباطی بسیار است. در این میان، نمی‌توان از اهمیت Body Language غافل شد. درنتیجه، از زبان بدنتان نیز کمک بگیرید.

 

روی تک‌تک معیارهای اسپیکینگ به‌صورت جداگانه تمرین کرده و مهارت کسب کنید!

اگر کتاب قورباغه را قورت بده برایان تریسی را خوانده باشید، برای قورت دادن این قورباغه بزرگ، یک‌راه این است که آن را تکه‌تکه کرده و خورد خورد قورت دهید. در اسپیکینگ آیلتس هم نمی‌توانید به‌یک‌باره در هر چهار معیار عملکردی فوق‌العاده داشته باشید. هرکدام از چهار معیار FC, LR, GRA, PR را به‌صورت جداگانه تمرین و تقویت کنید. مثلاً، روی LR یا لغات کارکرده و سعی کنید هم لغات انگلیسی را به‌درستی استفاده کنید، هم گستردگی لغوی ایجاد کنید. بعد که تک‌تک آن‌ها را به قولی ترکاندید! همه را کنار یکدیگر بگذارید.

 

ایده‌های جدید یاد بگیرید!

از مشکلات متداول متقاضیان آیلتس این است که می‌گویند نمی‌دانم در جواب فلان سوال چه بگویم! حتی اگر سوال را فارسی هم بپرسید، جوابی ندارم. این یعنی که متقاضی اطلاعات عمومی و اطلاعات آکادمیک کافی ندارد. به همین دلیل، لیستی از موضوعات و اطلاعات لازم تحت عنوان ایده‌های آیلتس برای شما تهیه‌شده است.

 

زبان عمومی خود را تقویت کنید!

هرچقدر هم نکته و استراتژی از آیلتس بگوییم، اگر زبان عمومی شما خوب نباشد، باد هواست. با توجه به دانش و مهارت شما در حوزه زبان عمومی، نمره‌ای منحصربه‌فرد خواهید گرفت. مثلاً، اگر زبان عمومی شما در حد Pre Intermediate باشد، نهایتاً بتوانید 5.5 بگیرید.

 

چندین سناریو آماده داشته باشید!

در همه‌ی بخش‌های اسپیکینگ آیلتس، از پارت 1 تا 3، سؤالاتی که از شما پرسیده می‌شود تقریباً قابل حدس است. موضوعات مشخصی وجود دارد که احتمال زیاد برای شما نیز اتفاق بیافتد. پس در دوره آمادگی آیلتس خود، چه به‌صورت دوره آیلتس، چه دوره آنلاین آیلتس، چه پکیج خودآموز آیلتس، حتماً سعی کنید رنجی از این موضوعات را تمرین کرده و سناریوهایی آماده برای هرکدامشان داشته باشید. مثلاً در بخش دوم، توصیف چند آدم مختلف را به‌عنوان نمونه در ذهن بسپارید.

 

همچنین لازم است اشاره‌کنیم که سایت بزرگ آیلتس مترز به‌عنوان بزرگ‌ترین ارائه‌کننده منابع آزمون آیلتس پکیج بسیار بی‌نظیری را برای شما زبان‌آموزان در زمینه آموزش اسپیکینگ آیلتس درنظر گرفته است که می‌توانید به کمک آن از سطح متوسط به سطح آیلتس (پیشرفته) برسید. از بخش زیر می‌توانید این پکیج را خریداری کنید:

 

پکیج موفقیت در آزمون اسپیکینگ آیلتس مترز IELTSMatters Speaking Success Package

 

مشاهده ویدیو

 

Written by Ahmad Jahangardi

He as a CEO and supervisor at IELTSMatters Official got his M.A degree in English Teaching. He is both an English teacher and IELTS instructor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا