allSpeaking

چگونه زبان انگلیسی بخصوص مهارت اسپیکینگ را بهتر یاد بگیریم

در این مقاله قصد داریم به برخی از عوامل اصلی که به زبان آموزان انگلیسی در تسریع و بهبود روند یادگیری زبان کمک می‌کند، اشاره نماییم.

مقدمه

همان‌طور که می‌دانید مطالعه و یادگیری بخصوص یادگیری زبان انگلیسی به ایجاد یک شرایط بخصوص نیازمند است. برای مثال پیشنهاد می‌کنیم یک فضای آرام در اتاق خود یا جایی در محیطی که مطالعه می‌کنید پیدا کنید که بتوانید در آن تمرکز کنید. هرروز مطالعه در همان مکان، مغز شما را آموزش می‌دهد تا یک محیط خاص را با کار مرتبط کند. این به شما کمک می‌کند وقتی می‌خواهید شروع به مطالعه کنید وارد آن محیط شوید. پیشنهاد می‌کنیم سعی کنید مکانی را انتخاب کنید که آرام و بدون حواس‌پرتی باشد.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم یک‌زمان منظم برای مطالعه پیدا کنید. اگر هرروز در همان زمان مطالعه کنید، هنگام نشستن، مغز شما برای یادگیری آماده می‌شود. برنامه خود را مرور کنید و ببینید وقت آزاد دارید. یک یا دو ساعت برای مطالعه در آن زمان‌ها در هرروز برنامه‌ریزی کنید. علاوه بر پیدا کردن زمان‌هایی که کار می‌کنند، مواقعی پیدا کنید که به‌طور طبیعی انرژی بیشتری داشته باشید. اگر تمایل به خواب بعدازظهر دارید حتماً کمی استراحت کنید. علاوه بر مواردی که گفته شد، در این مقاله سعی خواهیم کرد تا موارد دیگری را نیز در این زمینه به شما زبان آموزان عزیز آموزش دهیم. به یاد داشته باشید، هر فرد، از سبک یادگیری منحصربه‌فردی برخوردار است که با سایر افراد متفاوت است! بنابراین در هر لیست پیشنهادی استثنائاتی وجود خواهد داشت، اما هدف ما این است که خصوصیات اصلی را که در میان‌برترین زبان آموزان انگلیسی مشترک است، پوشش دهیم. با ما در ادامه همراه باشید.

بیشتر به مهارت اسپیکینگ خود اهمیت دهید

بیشتر به مهارت اسپیکینگ خود اهمیت دهید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که اکثر زبان آموزان آن را نادیده می‌گیرند مطالعه زودهنگام مهارت اسپیکینگ هست. اگر می‌خواهید به‌سرعت انگلیسی بیاموزید، از تقویت زودهنگام مهارت مکالمه خود غافل نشوید! بسیاری از زبان آموزان انگلیسی با ترس از اشتباه، تقویت مهارت مکالمه انگلیسی را به تأخیر می‌اندازند. برخی از زبان آموزان احساس می‌کنند که کلمات کافی برای شروع گفتگو را در دایره لغت ذهن خود ندارند. برخی دیگر می‌ترسند که در گرامر اشتباه کنند. جالب است بدانید که زبان آموزان برتر نگران هیچ‌یک از این موارد نیستند! آن‌ها هر چه سریع‌تر شروع به تقویت مهارت‌های مکالمه خود می‌نمایند.

به‌طورکلی ما هر زبان‌آموزی را که دارای دایره لغات 50 کلمه به بالا بوده و برخی اصول ابتدایی گرامر را بداند تشویق به آغاز مکالمه به انگلیسی می‌کنیم. به نحوه یادگیری زبان اول خود بیندیشید! آیا شما ابتدا همه قوانین دستور زبان را یاد گرفتید بعد شروع به صحبت کردید؟ همین منطق برای هر زبان دیگری نیز صدق می‌کند.

در گرامر زیاده‌روی نکنید!

بیشتر به مهارت اسپیکینگ خود اهمیت دهید

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که ممکن است زبان آموزان غیربومی انجام دهند، مطالعه بیش‌ازحد گرامر هست. جالب است بدانید که انگلیسی‌زبانان بومی فقط 20٪ از کل قوانین دستور زبان را می‌دانند! برای صحبت روان انگلیسی نیازی به آموختن کامل گرامر ندارید. درواقع شما نیاز مبرمی به درک عمیق نظریه‌های گرامر ندارید، زیرا که حتی اگر به زبان مادری خود صحبت می‌کنید این احتمال وجود دارد که اشتباه کنید. زبان آموزان هوشمند انگلیسی وقت خود را برای تسلط بر دستور زبان تلف نمی‌کنند. آن‌ها قواعد اساسی را یاد می‌گیرند، آن‌ها به‌مرور با تقویت مهارت مکالمه و تمرین و ممارست می‌فهمند ساختار جملات چگونه است، اما وقت خود را برای مطالعه تخصصی دستور زبان تلف نمی‌کنند!

از حفظ کردن لیست‌های طولانی واژگان انگلیسی به‌شدت خودداری کنید!

بیشتر به مهارت اسپیکینگ خود اهمیت دهید

آیا شماهم از آن دسته از زبان‌آموزانی هستید که وقت خود را با حفظ کردن بیش‌ازاندازه لغات هدر می‌دهید؟ در این صورت باید بگوییم، این کار باعث اتلاف وقت زیادی می‌شود! شما در پایان این دوره‌ها هزاران کلمه انگلیسی یاد خواهید گرفت که جزئی از واژگان مورداستفاده‌تان نیستند. به یادآوردن لیست‌های لغات فقط دایره لغات شما را رشد می‌دهد و این کار لزوماً باعث نمی‌شود شما بر انگلیسی مسلط شوید.

زبان آموزان برتر تنها کلمات لازم و پرکاربرد را می‌آموزند. آن‌ها هرروز تنها 2 الی 3 کلمه یاد می‌گیرند. آن‌ها واژگان را از طریق مکالمه یا با خواندن کتاب یا تماشای یک برنامه تلویزیونی به زبان انگلیسی یاد می‌گیرند. بدین ترتیب آن‌ها به یاد خواهند آورد که چگونه از کلماتی که یاد می‌گیرند استفاده کنند و صرفاً کلمات را حفظ نمی‌کنند؛ بنابراین، توصیه ما به شما این است که وقت خود را برای به خاطر سپردن کلمات بی‌شماری که نقشی در مکالمات انگلیسی روزمره شما ندارند تلف نکنید.

 

انگلیسی را مانند یک فرد بومی یاد بگیرید!

حتماً تابه‌حال دوست داشته‌اید که به یک کشور انگلیسی‌زبان نقل‌مکان کرده‌اند و روان‌تر صحبت می‌کنند، آیا آن‌ها در کلاس‌های انگلیسی آنجا شرکت کردند؟ احتمالاً نه! آن‌ها به‌تدریج به زبان انگلیسی تسلط پیداکرده‌اند زیرا مکالمه انگلیسی را همانند زبان مادری خود شروع کردند. قدرتمندترین و مؤثرترین روش یادگیری زبان انگلیسی، مکالمه‌های واقعی با افراد بومی است. تمرین انگلیسی با افراد انگلیسی‌زبان بهترین روش برای یادگیری لهجه و تلفظ مناسب این زبان است. همچنین، صحبت کردن با انگلیسی‌زبانان بومی به شما این امکان را می‌دهد که با سرعت مناسب به انگلیسی صحبت کنید.

ممکن است برایتان این سؤال پیش‌آمده باشد که اگر در یک کشور انگلیسی‌زبان زندگی نمی‌کنید، چگونه با افراد بومی صحبت کنید؟ در پاسخ باید بگوییم که برنامه‌های زیادی مانند Spoken English Practice برای این منظور وجود دارد که به شما این امکان را می‌دهد زبان انگلیسی را از طریق نرم‌افزار Skype با افراد بومی تمرین کنید. زبان آموزان برتر انگلیسی برای تمرین با افراد انگلیسی‌زبان بومی از ابزارهای پخش ویدئو نیز بهره می‌برند.

تلاش کنید به‌صورت روزانه پیشرفت کنید!

تلاش کنید به‌صورت روزانه پیشرفت کنید!

یکی از مهم‌ترین نکاتی که حتماً باید به آن توجه داشته باشید این است که بهبود مهارت مکالمه انگلیسی مانند یک سفر ماجراجویانه است! شما نباید انتظار داشته باشید که یک‌شبه بتوانید مهارت مکالمه خود را تقویت نمایید، زیرا در این مسیر با چالش‌ها و موانع بسیاری روبرو خواهید شد. در سفر دور و دراز شما برای یادگیری مکالمه انگلیسی روزهایی خواهد بود که احساس خواهید کرد اصلاً پیشرفتی نداشته‌اید. ولی نباید ناامید شوید! هنگام مکالمه به زبان انگلیسی با مشکلات بسیاری روبرو خواهید شد که خود بخشی از فرایند یادگیری هستند. شما هنگام مکالمه انگلیسی با افراد بومی، خجالت‌زده و حتی شرمنده خواهید شد، اشتباه خواهید کرد و این امری عادی است!

زبان آموزان برتر و افراد موفق در هیچ‌یک از این موارد ناامید نمی‌شوند! این افراد می‌دانند و درک کرده‌اند که تمام این لحظات بخشی از سفر است، درنتیجه با آغوش باز به استقبال مشکلات موجود بر سر راه یادگیری می‌روند و همین امر باعث پیشرفت روزمره سطح زبان انگلیسی آن‌ها می‌شوند. اگر می‌خواهید سطح زبان انگلیسی خود را بهبود ببخشید و به زبان انگلیسی مسلط شوید، یادگیری زبان انگلیسی را همانند یک دوی ماراتن در نظر بگیرید، نه یک پیاده‌روی! در این ماراتن هر چه طولانی‌تر بتوانید استقامت کنید، بیشتر خواهید آموخت و موفق‌تر خواهید بود.

معرفی منابع مرتبط

در پایان لازم است یادآوری کنیم سایت بزرگ آیلتس مترز در جهت آموزش مهارت اسپیکینگ آیلتس منابع گسترده‌ای را در اختیار شما زبان آموزان عزیز قرار داده که در همین زمینه یک پکیج کامل مختص آمادگی آزمون اسپیکینگ آیلتس به‌صورت اختصاصی از آیلتس مترز تهیه‌شده است که می‌توانید این بسته آموزشی ارزشمند را از لینک زیر تهیه فرمایید:

IELTSMatters Speaking Success Package

مشاهده ویدیو

همچنین در همین رابطه پیشنهاد می‌کنیم ویدیوی آموزشی زیر را مشاهده بفرمایید:

Written by Ahmad Jahangardi

He as a CEO and supervisor at IELTSMatters Official got his M.A degree in English Teaching. He is both an English teacher and IELTS instructor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا