allListening

نحوه صحیح یادداشت برداری در لیسنینگ آیلتس!

در این مقاله تلاش داریم تا شما زبان آموزان عزیز را با چند نکته بسیار مهم و ضروری مرتبط با نت برداری در آزمون لیسنینگ آیلتس آشنا کنیم.

مقدمه

یادداشت برداری را باید از جمله مهارت هایی به شمار بیاوریم که شما زبان آموزان عزیز در تمام مراحل یادگیری زبان و بخصوص بری کسب مدارک بین المللی از جمله آیلتس به شدت به آن نیاز خواهید داشت. این روزها با وجود گوشی های هوشمند خیلی سریع صدا را ضبط می کنیم و سر فرصت نت هایی تمیز و مفصل می نویسیم. اما در جلسه امتحان نمی توانید همچین کاری بکنید! مهارت نت برداری در آزمون پ آیلتس بسیار تعیین کننده است. گاهی در کلاس های آمادگی این آزمونها می بینیم که زبان آموزان هنگام نت برداری از یک لیسنینگ یا پیش از اسپیکینگ، شروع به نوشتن جملات کامل می کنند. با این کار وقت شما تلف می شود و نمی توانید تمام آنچه که باید را یادداشت کنید. در لیسنینگ نوشتن نت های طولانی باعث می شود بقیه مکالمه را از دست بدهید.

مهارت نت برداری در لیسنینگ آیلتس

همیشه به یاد داشته باشید وقتی سوالی را میخوانید، ممکن است اطلاعات مربوط به آن پرسش را بشنوید اما جواب مورد نظر را پیدا نکنید، در این مواقع یادداشت برداری اهمیت خود را نشان میدهد. از آن جایی که در یادداشت برداری هم باید گوش داد و هم باید نوشت، برخی از داوطلبان در این مسئله به مشکل برمیخورند. در نوشتن یادداشت ها، دقت نقشی اساسی دارد چراکه پاسخ سوالات از همین یادداشت ها پیدا میشوند. حتما میدانید که در لیسنینگ آیلتس، فایل صوتی تنها یک بار برای شما پخش میشود و اگر سوالی جا بماند تنها یادداشت های شما هستند که به کمکتان می آیند. همچنین نوشتن یادداشت شما را یاری میدهد تا معنا و منظور مطالب گفته شده را در لیسنینگ آیلتس، بهتر دریابید.

توصیه میکنم برای شروع، فیلم ها و فایل های صوتی مختلف را انتخاب کنید و چندیدن دقیقه را برای یادداشت برداری برگزینید. از این طریق تکنیک نت برداری را بهتر خواهید شناخت. یکی از بهترین گزینه ها، برنامه ted   talks   است که  سخنرانی هایی مختلف در قالب فیلم های کوتاه تهیه میکند. میتوانید ویدیویی انتخاب کرده و سعی کنید همه ی مطالب مهم آن را یادداشت برداری کنید.  بعد بار دیگر برنامه را نگاه کنید واشتباهات خود را بیابید.

در ادامه این مقاله تلاش خواهیم کرد تا چند نکته بسیار مهم را درباره یادداشت برداری در لیسنینگ آیلتس به شما آموزش دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

همه ی کلمات را لازم نیست بنویسید!

هرگز نمیتوانید با آن سرعتی که میشنوید، کلمات را روی کاغذ بنویسید. تلاش کنید از میان اطلاعات، موارد کلیدی را تشخیص دهید.

به این مثال توجه کنید:

3 rate-insurance cover quality

– premium

– standard

–economy

در این چند خط متوجه شدیم که:

سه نرخ برای بیمه وجود دارد که اولی آن بیمه ممتاز بوده که از بقیه کامل تر است و دو بیمه بعدی به ترتیب بیمه های استاندارد و صرف جویانه هستند. همان طور که مشاهده کردید، تنها چندین کلمه هستند که لازم است یادداشت شوند و با نوشتن این کلمات همه ی اطلاعات لازم، ثبت میگردد.

استفاده از علائم اختصار و نشانه ها را فراموش نکنید!

این دو به شما کمک میکنند خیلی سریع تر یادداشت های خود را بنویسید. میتوانید به صورت قراردادی برای خود، به جای هرکلمه نشانه ای انتخاب کنید. مثلا به جای افزایش و کاهش از فلش های بالا و پایین استفاده کنید یا به جای «نتیجه گیری» فلشی به سمت راست بکشید. همچنین کلمات را میتوانید با نوشتن چنیدن حرفشان یادداشت کنید و فقط با نگاهی به آن ها  یاد کلمه اصلی بیفتید. به این مثال نگاه کنید:

If you’re interested in a course focusing on current issues there’s the option on Identity and Popular Culture – that approaches the subject through things like contemporary film, adverts, soap operas and so on

و یادداشت آن:

– Current iss, Iden & PoC

– Contem film, ad, S operas

همانطور که میبینید نه تنها فقط از کلمات کلیدی استفاده شده، بلکه شکل کامل هر کلمه را نمیبینیم. مثلا به جای واژه issue از iss استفاده شده یا در ازای Popular culture  سه حرفPoC  نوشته شده اند و …

 

بین نوشته ها فاصله بگذارید

کلمه ها را خیلی نزدیک به هم ننویسید چون که به احتمالا زیاد بعدا باعث سردرگمی شما میشوند. بهتر است از هر خط برای یک مجموعه اطلاعات استفاده کنید. میزان فاصله و مکانی که برای هر کلمه انتخاب میکنید خود یکی از علامت ها و نشانه های خلاصه نویسی است.

 

میتوانید در زبان مادری خود بنویسید

میتوانید اطلاعات را در زبان خودتان یا ترکیبی از دو زبان بنویسید. در واقع آن طوری که راحت تر هستید یادداشت کنید چون هدف ذخیره کردن اطلاعات و سرعت بالا است.

همانطور که در ابتدا گفتیم میتوانید در کنار لیسنینگ های آیلتس یادداشت برداری را در دیگر مکالمه/سخنرانی های به زبان انگلیسی تمرین کنید و این روش ها را نیز به کار گیرید تا شیوه ی آسان و منحصر به فرد خودتان در یادداشت نویسی را پیدا کنید.

اما برای تقویت مهارت نت برداری شما زبان آموزان عزیز می توانید از سمپل های لیسنینگ آیلتس بهره ببرید که در این بخش سعی می کنیم تا بهترین منابع را ر این خصوص به شما معرفی کنیم:

  1. IELTS Listening Recent Actual Tests Feb-May 2021
  2. IELTS General Training Listening Tests With Answers
  3. IELTS Listening Recent Actual Tests
  4. IELTS Mock Test-Listening 2020
  5. IELTS Listening Practice Test
  6. IELTS Listening Actual Tests 2020
  7. 101IELTS Listening Tests

مشاهده ویدیو:

Written by Ahmad Jahangardi

He as a CEO and supervisor at IELTSMatters Official got his M.A degree in English Teaching. He is both an English teacher and IELTS instructor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا